2012. November 10. Szombat, 13:02
A közigazgatási és oktatási rendszer átalakul. Január 1-től Járási Hivatalok és tankerületek jönnek létre. A Járási Hivatalok vezetői alá tartoznak a helyben intézhető államigazgatási ügyek, a tankerületek vezetői pedig az iskolaigazgatókat "vezetik". Néhány információ, amit tudunk az új arcokról és az államosítás aktuális állásáról.
Tankerületi igazgató
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma november 9-én hozta nyilvánosságra a pályázat útján meghirdetett pozíciók nyerteseit. A Klebersberg Intézményfenntartó Központ gödöllői tankerületének felügyelője Bohus Mihály lesz. Január 1-től az állami fenntartású iskolák igazgatói az irányítása alatt fognak dolgozni, a pedagógusok pedig a Központ alkalmazásában állnak majd.
A Gödöllői Hírek szerint Bohus Békés megyei születésű, 1980 óta Csömörön él. Pályáját tanárként kezdte, majd 1997-től igazgatói beosztásban folytatta. Bohus 2006-ban a Fidesz, a Demokrata Kör, az MDF és a MIÉP összefogás színeiben indult az önkormányzati választáson és bejutott a csömöri testületbe. Két éve nem sikerült a helyi képviselőségig jutnia - olvasható a Gödöllői Hírekben.
Az iskolákat érintő változásokról még szeptemberben beszélgettünk Forgács Tibornéval, a Péceli Integrált Oktatási Központ vezetőjével. A PIOK vezetőt a rengeteg, még le nem tisztázott változásról kérdeztük, mint mondta "több, mint 30 éve vagyok a pályán, de ilyen nehéz évkezdés még nem volt".
Járási Hivatal vezetője
A gödöllői járási hivatal vezetője Dr. Csepregi Tibor lesz. A Gödöllői Hírek információi szerint Csepregi korábban a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal kötelékében, a Közvetlen Támogatások Igazgatóságának igazgatójaként, illetve a Pest megyei regionális kirendeltség vezetőjeként dolgozott.
A Járási Hivatal lesz a munkáltatója annak a 14 főnek, akit a megállapodás keretében Pécel átad a járásnak. A gödöllői hivatal mindezek mellett használati jogot szerez a péceli hivatal összesen nettó 234 négyzetméternyi irodahelyisége fölött is (ezek a földszinten található, jelenleg is okmányirodaként funkcionáló helyiségek) - olvasható a testületi ülésen tárgyalt megállapodásban.
A járási rendszerről korábban igyekeztünk összeszedni a legfontosabb információkat. Az szinte biztosnak tűnik, hogy helyben marad az ügyintézés, de a döntések sok esetben a Járási Hivatalokhoz kerülnek.
Építési hatóság
A járási rendszerről szóló cikkünkben is utaltunk arra, hogy még kérdéses mi lesz az építési hatósági szolgáltatásokkal: maradnak vagy mennek. Ezzel kapcsolatban még további változásokra lehet számítani.
A Kormány elfogadta az építésügyi és építés-felügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról szóló kormányrendeletet, mely kihirdetés előtt áll. Rendelkezéseit 2013. január 1-jétől alkalmazni kell.
A rendelet a két hatóság eljárásának szabályozását gyökeresen új alapokra helyezi, a hangsúlyt a döntések előkészítésére és előkészítettségére, az eljárások rugalmasságára és kiszámíthatóságára helyezi, miközben új eljárástípusokat is bevezet. Ezzel párhuzamosan az építésügyi hatósági engedélyezésekben az elektronikus ügyintézést kötelezővé teszi.
Az építésügyi hivatal révén új szakigazgatási szerv jön majd létre 2013. január 1-jétől, ettől kezdve megváltoznak a feladat- és hatáskörök, új eljárási rend lép életbe az építéshatósági ügyekben - olvasható a kormanyhivatal.hu-n. Alig várjuk, hogy megint változzon valami - tesszük hozzá mi.
{jcomments on}